krivky

Další možností léčby demence


Některé další léčebné postupy7 mohou lidem s demencí také prospět a pomoci jim se zvládáním každodenního života. Fyzioterapie zlepšuje pohyblivost pacientů, učí je používat hole nebo správně chodit, ukazuje jim, jak se posadit či zvednout ze židle nebo postele. Aromaterapie, muzikoterapie, reminiscenční terapie nebo ergoterapie podobně jako výtvarné aktivity mohou být prospěšné a mít uklidňující účinek na osobu trpící demencí.

Závěrem je třeba zmínit rostoucí počet bylinných preparátů, vitamínů a dalších potravních doplňků, které se osvědčily při komplexní léčbě Alzheimerovy choroby a podobných onemocněních. Pro někoho mohou být atraktivní, neboť se vyrábějí z přírodních složek. Ačkoli mnohé z těchto přípravků se jeví jako možná alternativa léčby, jejich používání namísto léků či současné užívání spolu s předepsanými léky je třeba vždy s lékařem konzultovat. Například účinnost, snášenlivost a bezpečnost těchto produktů není přesně stanovena a bude třeba, aby tyto prostředky byly podrobeny dalšímu odbornému zkoumání a testování. Je také možné, že jejich výroba neprobíhá u všech producentů stejně a že ne vždy jsou uvedeny všechny obsažené složky na etiketě výrobku. Navíc se bylinné a potravní doplňky mohou vzájemně negativně ovlivňovat s předepsanými léky. Proto by pacienti trpící demencí neměli dostávat jakékoli z těchto doplňků bez předběžné konzultace s lékařem.

Vedle léčby specifických příznaků demence je důležité sledovat celkový zdravotní stav pacienta, protože dobrá kondice přispívá k pocitu pohody a zároveň může předejít či zpomalit nástup příznaků nemoci.

 

7. Alternative therapies. Alzheimer’s Society [online]. 2020 [cit. 2020-06-18]. Dostupné z: http://www.alzheimers.org.uk/site/scripts/documents_info.php?documentID=134

Tento web používá cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Souhlasím Více informací