krivky

Psychosociální pomoc

Pacitenti s Alzheimerovou chorobou


Psychosociální pomoc je pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou prospěšná. Dělí se na čtyři kategorie:

  • Terapie zaměřené na chování využívají se u pacientů, kteří jej obtížně zvládají. Terapie jsou založené na změnách jednotlivých prvků prostředí, u kterých se předpokládá, že mají vliv na pacientovo chování, s cílem omezit pacientovy problémy s chováním. Je dokázáno, že tyto terapie přinášejí pacientům prospěch, ale zároveň je nutné provádět doplňkové klinické testy.
  • Terapie zaměřené na emoční projevy pacienta – sem lze zařadit například psychoterapii. Jsou určeny ke zlepšení nálady a chování pacienta a zároveň se zaměřují na problematiku ztráty paměti.
  • Terapie zaměřené na kognitivní funkce – zahrnují orientaci pacienta v realitě, trénink kognitivních funkcí a dovedností. Napomáhají s vypořádáním se s úbytkem těchto funkcí. Tento typ léčby přináší určitá zlepšení stavu pacienta, ale obvykle jen v krátkodobém horizontu.

Terapie zaměřené na stimulaci pacienta využívají aktivity vyvolávající příjemné pocity jako například malování, hudba a cvičení. Některé údaje poukazují na relativní účelnost těchto terapií při zvládání problémového chování.

Tento web používá cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Souhlasím Více informací