
Psychosociální pomoc
Pacitenti s Alzheimerovou chorobou
Psychosociální pomoc je pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou prospěšná. Dělí se na čtyři kategorie:
- Terapie zaměřené na chování ‒ využívají se u pacientů, kteří jej obtížně zvládají. Terapie jsou založené na změnách jednotlivých prvků prostředí, u kterých se předpokládá, že mají vliv na pacientovo chování, s cílem omezit pacientovy problémy s chováním. Je dokázáno, že tyto terapie přinášejí pacientům prospěch, ale zároveň je nutné provádět doplňkové klinické testy.
- Terapie zaměřené na emoční projevy pacienta – sem lze zařadit například psychoterapii. Jsou určeny ke zlepšení nálady a chování pacienta a zároveň se zaměřují na problematiku ztráty paměti.
- Terapie zaměřené na kognitivní funkce – zahrnují orientaci pacienta v realitě, trénink kognitivních funkcí a dovedností. Napomáhají s vypořádáním se s úbytkem těchto funkcí. Tento typ léčby přináší určitá zlepšení stavu pacienta, ale obvykle jen v krátkodobém horizontu.
Terapie zaměřené na stimulaci pacienta ‒ využívají aktivity vyvolávající příjemné pocity jako například malování, hudba a cvičení. Některé údaje poukazují na relativní účelnost těchto terapií při zvládání problémového chování.