krivky

Alzheimerova choroba


Demence může mít jednu příčinu nebo může být způsobena mnohočetnými zdravotními problémy. Některé typy demence mohou být částečně nebo úplně vyřešeny léčbou. Stupeň návratnosti onemocnění často závisí na tom, jak rychle je odhalena a léčena základní příčina nemoci. Jiné typy demence jsou nezvratné, protože neumíme zatím léčit jejich základní příčinu, zejména demence způsobená Alzheimerovou chorobou.

Alzheimerova choroba má podíl na přibližně 50–70 % všech případů demence, podíl vaskulární demence činí 15–20 %. Zatímco Alzheimerova choroba patří mezi nejběžnější typy demence, termín demence není synonymem pro Alzheimerovu chorobu. Demence je širší termín a odkazuje na mozkové syndromy, které mají za následek problémy s pamětí, orientací, úsudkem a komunikací.

Alzheimerova choroba je progresivní, degenerativní onemocnění mozku, které postupně ničí paměť a schopnost učit se, uvažovat, dělat rozhodnutí, komunikovat a provádět denní činnosti, jakými jsou například mytí a přijímání potravy. Alzheimerova choroba není ani infekční ani nakažlivá. Jedná se o postupně se zhoršující smrtelné onemocnění, které způsobuje celkový úpadek zdravotního stavu.

Alzheimerova choroba primárně postihuje starší osoby a ve většině případů se první příznaky projevují po dovršení 65 let věku. Nicméně, Alzheimerova choroba není běžnou součástí stárnutí. Tak, jak lidé stárnou, dochází u nich k menším změnám v oblasti paměti a myšlení. 

Tento web používá cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Souhlasím Více informací