Léčba demence
Cílem léčby demence, která zahrnuje kombinaci psychoterapie, medikace a úpravy prostředí, je zpomalit rozvoj poruch spojených s demencí a mít pod kontrolou projevy chování.
Prečíst víceCílem léčby demence, která zahrnuje kombinaci psychoterapie, medikace a úpravy prostředí, je zpomalit rozvoj poruch spojených s demencí a mít pod kontrolou projevy chování.
Prečíst vícePsychoterapie, zejména behaviorální postupy, může být použita ke snížení frekvence nebo intenzity problémového chování, kam lze zařadit agresi či společensky nevhodné chování.
Prečíst víceÚprava prostředí zvyšuje bezpečí a navozuje pocit klidu, snižuje nervozitu. Pro zvýšení bezpečí postižené osoby v domácím prostředí je vhodné odstranit nebo uzamknout nebezpečné předměty, jako jsou ostré nože, nebezpečné chemikálie a nástroje.
Prečíst víceMedikace je předepisována s cílem omezit příznaky demence a její následky na chování pacientů. Existuje řada dostupných léků, které zlepšují kognitivní funkce mozku pacientů trpících demencí.
Prečíst vícePsychofarmaka mohou být použita jako podpůrná léčba ke zvládání problémů s chováním u pacientů trpících demencí. Například antipsychotika jsou léky účinně ovlivňující excesy v chování, konfliktnost pacientů a také agresivitu.
Prečíst víceTerapie zaměřené na stimulaci pacienta ‒ využívají aktivity vyvolávající příjemné pocity jako například malování, hudba a cvičení. Některé údaje poukazují na relativní účelnost těchto terapií při zvládání problémového chování.
Prečíst víceNěkteré další léčebné postupy mohou lidem s demencí také prospět a pomoci jim se zvládáním každodenního života. Fyzioterapie zlepšuje pohyblivost pacientů, učí je používat hole nebo správně chodit, ukazuje jim, jak se posadit či zvednout ze židle nebo postele.
Prečíst více