krivky

O projektu

159, 9 tisíc. To je číslo, které reflektuje počet lidí s demencí v České republice.

50,9 tisíce mužů a 105 tisíc žen. Mezi lety 2014 a 2015 se počet lidí s demencí zvýšil o 3 187 osob.
Počet lidí s demencí dosahuje téměř počtu obyvatel čtvrtého největšího českého města

Důležité je vědět, že v tom nejste sami ...

Mnoho lidí si možná myslí, že zapomínání je běžnou součástí vyššího věku. To může být závažný omyl, protože v mnoha případech se již může jednat o první příznaky demence. Ve stáří může být člověk pomalejší, ale součástí stáří v žádném případě není zapomínání, které člověku komplikuje život.

Objeví-li se toto zapomínání, je nejvyšší čas vyhledat odborníka obeznámeného s problematikou Alzheimerovy choroby a jiných onemocnění, způsobujících demenci. Nejčastěji to bývá geriatr, neurolog či psychiatr, ale velmi často také praktický lékař.

Demence je důsledkem chorobného procesu. Pokud lékař určí diagnózu nemocného jako demenci nebo přímo Alzheimerovu nemoc, je to proto, že u nemocného jsou patrné poruchy paměti, myšlení a chování.

Prvními příznaky, které může rodina pozorovat, jsou potíže se zapamatováním si zejména nedávných událostí a poruchy ve vykonávání navyklých, pravidelných úkonů. U nemocného se může objevit také neklid, změny osobnosti, poruchy chování, zhoršený úsudek, potíže s nacházením slov, dokončováním myšlenek a plněním pokynů. Alzheimerova nemoc je nejběžnější příčinou demence.

Tento web používá cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Souhlasím Více informací